ЧИ ПЕРЕТВОРЯТЬСЯ «ПАРТІЇ ВОЖДІВ» НА РЕАЛЬНІ ПОЛІТИЧНІ ПАРТІЇ?

ЧИ ПЕРЕТВОРЯТЬСЯ «ПАРТІЇ ВОЖДІВ» НА РЕАЛЬНІ ПОЛІТИЧНІ ПАРТІЇ?

Куликов: Доброго вечора. У прямому ефірі «Свобода слова». Я – Андрій Куликов. Сьогодні лідери «Батьківщини» і «Фронту змін» підписали декларацію єдності і заявили про формування спільного списку кандидатів на парламентські вибори. Список очолять Юлія Тимошенко і Арсеній Яценюк. Хто буде реальним лідером нової оновленої опозиційної сили? Чи витримає об'єднана опозиція випробування виборами? Експертів у студії «Свободи слова» запитуємо: чи зможуть в Україні партії вождів перетворитися на реальні політичні партії? Відповіді – в режимі бліцу. Соня Кошкіна, інтернет-видання LB.ua.

 

Кошкіна: Добрый вечер. Партии вождей не только в Украине не смогут никогда и ни при каких обстоятельствах стать полноценными политическими партиями, но и нигде в мире. Более того, вожди – это не политики, и уж тем более не государственные деятели. Выиграть выборы и управлять государством – тем более, эффективно управлять государством, – это совсем не одно и то же.

 

Куликов: Дмитро Джангіров, журналіст.

 

Джангіров: Ви знаєте, перш за все, виборці хочуть бачити вождів. І вони голосують за вождів, вони звикли голосувати за вождів… І ви знаєте, що українські партії не більше, ніж виконують соціальне замовлення від своїх лідерів. Не можуть бути партії іншими, ніж суспільство. Суспільство бажає вождів.

 

Куликов: Вадим Денисенко, газета «Коментарі».

 

Денисенко: Ви знаєте, я не бачу ніяких проблем в тому, що у нас є вождистські партії. Проблема в тому, що у нас рівень вождів достатньо низький. Тому що я думаю, що французи голосували за де Голля як за вождя. На жаль, у нас де Голля сьогодні немає.

 

Куликов: Олена Дяченко, аналітико-консалтингове бюро «Партія влади».

 

Дяченко: Для цього вождистським партіям доведеться переорієнтуватися на те, щоби бути виразниками інтересів якихось соціальних верств. А до цього часу рейтинги вождистських партій – це як рейтинги телевізійних серіалів, адже їх лідерів сприймають саме як героїв серіалів.

 

Куликов: Діана Дуцик, сайт MediaSapiens.

 

Дуцик: Для того, щоб це трапилося, повинен змінитися спосіб думання, – в першу чергу, у самих політиків, і також у суспільства.

 

Куликов: Володимир Фесенко, Центр прикладних політичних досліджень «Пента».

 

Фесенко: Поки в Україні дуже важко створити конкурентоздатну партію, якщо нема популярного рейтингового вождя. Така сувора реальність. Але якщо орієнтуватися на європейських досвід, варто змінити суспільство. Хочемо європейських партій – потрібно створити європейське суспільство.

 

Куликов: Ігор Жданов, аналітичний центр «Відкрита політика».

 

Жданов: Я нічого поганого не бачу, якщо будуть і партії з вождями – але з вождями справжніми, – і ці вожді будуть стояти на чолі партій, які уособлюють певну систему цінностей. Отоді у нас все буде гарно – вожді з певними цінностями.

 

Куликов: Тарас Березовець, компанія стратегічного консалтингу «Berta Communications».

 

Березовець: Остання президентська кампанія у Франції переконливо довела, що питання не стільки в ідеології, а виборці голосують саме за персоналії. Це, до речі, підтверджує несподіваний для багатьох успіх лідера праворадикальної партії Марін Ле Пен. Тому, в підсумку, немає жодної проблеми в тому, що громадяни голосують все-таки за вождів, а не за ідеологію.

 

Куликов: Глядачі у студії «Свободи слова» сьогодні поділилися за відповіддю на запитання: чи ви підтримуєте об'єднання опозиції на парламентських виборах? 73% глядачів у студії підтримують об'єднання – це зелена крива, 27% не підтримують – це червона крива. Активно працюйте із пультами, пані та панове. А я запрошую до центрального мікрофона Арсенія Яценюка, народного депутата, лідера партії «Фронт змін». Пане Яценюк, а взагалі, я правильно вас представив? Ви ще не припинили членство у «Фронті змін»?

 

Яценюк: Всім доброго вечора. В першу чергу, хотів би подякувати цій студії, мільйонам людей, які нас зараз дивляться. Я сподіваюсь, що той кредит довіри, який ви нам дали, – а це 73% українців підтримують об'єднання опозиції, – ми обов'язково відпрацюємо.

 

Куликов: Це – я підкреслюю – глядачів у студії «Свободи слова».

 

Яценюк: Ми обов'язково відпрацюємо, тому що для політика дуже важлива підтримка людей.

 

Куликов: Скажіть, будь ласка, пане Яценюк, за повідомленнями…

 

Яценюк: І коли ви задавали запитання про партії – вожді лідери, – для партії саме важливе – це підтримка кожного українця. Тоді це дійсно партія. Вожді будуть мінятися.

 

Куликов: Пане Яценюк, ви припинили уже членство у «Фронті змін»?

 

Яценюк: Щодо партійного членства, то для того, щоб відповісти на це запитання, я все-таки розповім, що сьогодні відбулося. І тоді буде зрозуміло і про партійне членство, і про те, яким чином опозиція об'єдналася. Буду відвертий, що у нас ішли дуже складні перемовини. Адже ви розумієте про те, що в Україні маса партій. І українська політична культура завжди зводилась тільки до одного: «ну, це ж я самий розумний політичний вождь з самої розумної політичної партії, і тільки всі під мене». І так були десятки, сотні гетьманів, що, правда, потім програвали Україну. Вигравали свою партію, але потім програвали державу. Ми складно проводили ці перемовини. Почалися вони, як завжди в українській історії, а кому які квоти, а хто за ким буде стояти, хто по якій партії буде йти. Але в процесі трьох-чотирьох місяців роботи ми це все відкинули. Ми сказали: ми залишили політичні й особисті амбіції далеко позаду. Для нас неважливо, хто номер один, хто номер два, хто номер п'ять. Для нас неважливо, на базі якої партії ми підемо. У нас є тільки одна цінність – майбутнє української держави, майбутнє кожного громадянина, який за нас проголосує. І тому ми переступили через багато чого. Ви знаєте, у нас були непрості стосунки і з Юлією Тимошенко, і з іншими партнерами по опозиції. Це правда. Така була історія. Але ми перегорнули цю сторінку. І ми собі сказали: ми сильні, тому що ми вміємо робити висновки з минулого. Ми здатні об'єднатись, ми здатні показати всім, що ми здатні перемагати. Тому ми об'єднались на базі політичної партії «Батьківщина». І те, що ми сьогодні з Тимошенко підписали Декларацію єдності, – це є знаковою подією за двадцять років української історії. Жодна опозиційна партія, яка мала більше десяти відсотків рейтингу – а це мільйони голосів, це мільйони українців, які підтримують цю партію, – ніколи раніше цього не робила. Ми поступились власними амбіціями. І тому ми йдемо на базі політичної партії «Батьківщина». Номером один у списку буде Юлія Тимошенко. Далі ми побачимо, який буде список. Але я вас можу запевнити в тому, що це буде список проукраїнський, патріотичний, сильний і розумово, і ідейно. Ми хочемо перемогти. Ми зробимо все для того, щоб ми перемогли. І тут неважлива партійна приналежність. Для того, щоб виконати ці умови, про які я сказав, – а це саме піти по партійному списку… у нас немає можливості іти блоками, тому що чинний виборчий закон не дозволяє політичним партіям іти блоками. Тому нам доведеться на час виборчої кампанії виконати технічні формальності для того, щоби наш список був зареєстрований. Ми це зробимо. Але це все техніка. І я впевнений в тому, що ми пройдемо будь-які організаційні моменти. Зараз основне завдання – не техніка, а ідеологія: показати, що ми сильні, сказати, з чим ми ідемо на вибори, для чого ми ідемо, що ми отримаємо парламентську більшість, що ми змінимо країну і ми змінимо режим Януковича. І це сьогодні наші завдання.

 

Куликов: Пане Яценюк, за повідомленнями засобів масової інформації, до об'єднаної опозиції, крім «Фронту змін» і «Батьківщини», увійшли також «Народний рух», «Народна самооборона», партія «За Україну» і партія «Реформи і порядок». Але під Декларацією єдності підписи лише Юлії Тимошенко і ваш. Ви нове об'єднання будуєте на принципах демократичного централізму, чи як?

 

Яценюк: Хотів би нагадати, що підписи цих партій стояли 22-го січня. І партія «Батьківщина» отримала мандат на підписання такої Декларації єдності від трьох інших партій – це «Народна самооборона», це ПРП і це «Народний рух». Політична партія «Фронт змін» отримала мандат на підписання Декларації єдності від політичної партії «За Україну». Ми дуже цінуємо всіх наших політичних партнерів, тому що нам треба сформувати сильну і потужну команду. І треба відверто сказати, що в Україні не так багато професійних людей, які розуміються в кожній окремо взятій галузі, які здатні написати закон, які здатні його доповісти, які здатні боротися, які здатні перемагати. Тому для нас дуже важлива цінність кожної партії, кожної людини, яка піде з об'єднаною опозицією на вибори і яка переможе з об'єднаною опозицією.

 

Куликов: Соня Кошкіна.

 

Кошкіна: Арсений Петрович, вы знаете, мне это напоминает в хорошем смысле 2004 год, когда Тимошенко и Ющенко объединились накануне президентской кампании. И тогда Юли Владимировна, как многие считали, принесла свои амбиции жертву для того, чтобы потом получить больше. Но все мы знаем, чем это закончилось. На самом деле, вы сейчас в похожей ситуации. И это скорее хорошо, чем плохо. Короткий вопрос. В последнем послании из Качановской колонии Юлия Владимировна акцентировала на необходимости предъявить обществу списки депутатов от объединенной оппозиции до того, как они будут обсуждаться на съезде и станут предметом внутренней вашей дискуссии. Скажите, пожалуйста, насколько вы технически способны это реализовать? и что самое главное – меня интересуют конкретные критерии – первое, второе, третье, – для тех людей, которых вы будете проводить по списками. Потому что разговоры о том, что главное, чтобы этот человек не стал «тушкой» или что это должен быть честный и порядочный патриот, – извините, это красивые слова, за которыми ничего не стоит.

 

Куликов: Госпожа Кошкина, на такой короткий вопрос последует очень длинный ответ.

 

Кошкіна: Но он содержательный. Давайте послушаем Арсения Петровича. Я надеюсь, что он содержательный.

 

Куликов: Арсеній Яценюк.

 

Яценюк: Питання формування списків неймовірно важливе. І справа не тільки в тому, чи ця людина стане тушкою, чи не тушкою. Справа в тому, що це повинна бути патріотична і фахова людина. Скажу про ті критерії, які ми бачимо і напрацьовуємо разом з політичною партіє «Батьківщина» щодо формування списку. В першу чергу, українець повинен побачити нову якість української політичної опозиції, щоби людина, яка піде на вибори і буде голосувати за об'єднану опозицію, знала про те, що оцей номер в списку відповідає за освіту, і він знає, що таке система освіти, і у нього є предметний закон про реформування системи освіти, ця людина відповідає за медицину, і вона знає про те, що треба ввести в державний гарантований мінімум медичних послуг, які стовідсотково фінансуються державою, ця людина відповідає за боротьбу з корупцією, і вона знає, що опозицією внесений закон про Національний антикорупційний комітет, і вона знає, яким чином чиновник буде позбавлений права впливати на громадянина і брати в нього гроші. Тому перше наше завдання – це показати дійсно нову якість українських політиків, які розуміють, які знають, які здатні провести відповідні реформи у кожному своєму напрямку. Друге – що стосується одіозних фігур. Абсолютно зрозуміло, що певна частина чинних народних депутатів – і то значна частина народних депутатів, – не попаде в цей список. І це є також частиною очищення. Я вже не кажу про депутатів місцевих рад, з якими зараз ми перевірили повністю всі голосування по кожному депутату від нашої опозиційної сили. І якщо ця людина співпрацює з владою не заради громади, а заради власного здобутку, вона буде виключена. Третє – ми включили систему так званого права вето – для того, щоби одіозні фігури з одного чи з іншого боку не попадали в списки. Таким чином, політична партія «Батьківщина» і політична партія «Фронт змін» мають право взаємного вето. Ви не побачите тих, кого ви будете критикувати. Ми вам не дамо можливості критикувати наш список, тому що ми хочемо перемогти. А для того, щоб ми перемогли, ми повинні високофахових, високоморальних, розумних і сильних людей включити в цей список.

 

Куликов: Олена Дяченко.

 

Дяченко: Арсенію Петровичу, у відповідності до закону про політичні партії, членство в них є фіксованим. Дайте, будь ласка, однозначну відповідь, чи напишете ви заяву про вихід із партії «Фронт змін» і вступ до партії «Батьківщина», чи ви цього не зробите, і будете кандидатом від «Батьківщини», не будучи її членом, і порушивши таким чином її статут? І друге запитання. Секунду. Чи не дорікають вам колеги по опозиції співпрацею з російськими політичними консультантами Куликовим, Сергєйцевим і Валітовим, які нещодавно прославились продюсуванням відверто українофобського фільму «Матч»? Дякую.

 

Яценюк: Ваші запитання, напевно, стосуються дещо іншого. Ви хочете запитати, так хто кого поглинає.

 

Дяченко: Ні, я хочу запитати, чи буде заява.

 

Яценюк: Ви хочете запитати про те, так чиї амбіції зіграють. Я вам дуже хочу чітко відповісти: жодних амбіцій у нас не грає. Виборчий закон не дає можливості сьогодні нам іти по виборчому списку. Таким чином, для того, щоб зареєструвати список політичної партії «Батьківщина», ми повинні іти, як члени інших партій, як безпартійні. І таким чином, ми виконаємо формально вимоги закону. Проте, у нашій Декларації єдності чітко зазначено, що нова демократична більшість буде сформована на базі партії «Батьківщина» і на базі партії «Фронт змін». Я вам не відкрию таємницю, коли скажу про те, що ми думаємо, яким чином на базі політичної партії «Батьківщина» і на базі політичної партії «Фронт змін» сформувати єдину демократичну потужну партію. Це наше завдання, тому що наша єдність повинна перейти в ідеологічну єдність. Ми повинні бути сильні і потужні. Ми повинні вже сьогодні готуватися до президентської кампанії. Ми повинні сьогодні чітко показати: нас нічого не розділяє і нас нічого не буде розділяти. Що стосується…

 

Дяченко: Арсенію Петровичу, у статуті «Батьківщини» чітко записано, що кандидатами можуть бути лише члени «Батьківщини». Чи буде заява?

 

Куликов: Ми вже чули це, пані Дяченко.

 

Яценюк: Я ще раз вам хочу сказати… Даю вам юридичну довідку про те, що відповідно до чинного закону про вибори народних депутатів України, балотуватися за партійними списками можуть: а) особи, які є членами партії, і б) безпартійні особи. Для того, щоб виконати технічні вимоги закону, ми виконаємо технічні вимоги закону. А щодо різного роду політичних технологів – я, відверто кажучи, не знаю, про кого ви говорите, але можу вам сказати про те, що нам не потрібні політичні технологи. Ми маємо свою клепку в голові, і ми донесемо те, що треба зробити у країні, без сторонньої допомоги.

 

Куликов: Олександр Голуб, народний депутат, фракція Компартії України.

 

Голуб: Арсений Петрович, вы, когда, – в том числе, и в этой студии некоторое время назад, достаточно продолжительное, – презентовали себя, презентовали «Фронт змін» как совершенно новую команду, которая приведет абсолютно новых людей в политику, которые не замараны вот тем, что было когда-то, и люди вас поддерживали – совершенно естественно. Но с учетом, как будут формироваться списки, понятно, что там будут все знакомые лица. Вот, в ходе этих переговоров… То есть, вы переступили, в том числе, и этих людей? Это мой первый вопрос. И второй вопрос заключается в том… Поскольку вы являетесь с «Батькивщиной» разными партиями, то, совершенно естественно, у вас немножко разные программы, и где-то там есть какие-то вещи. Вы пошли на какой-то компромисс, вы объединяетесь. Вот, в чем разница? От чего вы отказались, допустим, как политический лидер при определенной политической силе, – я имею в виду, от каких-то постулатов, взглядов или еще что-то, – идя на это соединение?

 

Яценюк: Щодо ідеологічної бази, то дванадцятого травня об'єднана опозиція проведе форум об'єднаної опозиції. Наше завдання – представити те, з чим ми йдемо на вибори. Опозиція не буде йти на вибори тільки з тезою «проти». Це неправильно. Всі проти Януковича, тому що Янукович є уособленням корупції, розкрадання, соціальної несправедливості, незаконної приватизації, зловживання правосуддям. Але за що ми? І ми представимо позитивну програму конкретних змін в кожній галузі. Вона у нас готова. І, більше того, скажу, що ця програма – це не буде набір гасел, як часто-густо формують політичні сили. До цієї програми буде додатком конкретний перелік законів, які будуть прийнятні новою демократичною більшістю. А через що ми переступили? Через особисті амбіції. Через це ми переступили. Ми це відклали вбік. Тому що Україна набагато важливіша і дорожча. І вона не вартує жодних особистих амбіцій.

 

Куликов: Олена Бондаренко, народний депутат, фракція Партії регіонів.

 

Голуб: Про новых людей я не услышал, которые должны были прийти в политику с «Фронтом змін».

 

Яценюк: Я з задоволенням вам і це прокоментую, тому що якраз вчора сидів і накидував вірогідний перелік людей, які підуть по списку від нашої об'єднаної опозиції. І мені було дуже приємно про те, що 80% цих людей – це люди, які не були в парламенті, але це люди, які пройшли з нами вже декілька років спільної тяжкої роботи…

 

Куликов: Ну, в парламенті достатньо депутатів, котрі теж там не бувають.

 

Яценюк: …які фахові і які здатні працювати. Тепер я перейду далі. Чи можемо ми зразу замінити всіх? Навряд чи. От, давайте подумаємо з вами, чи можна зразу поміняти всіх міліціонерів у країні? Хотілось би, так немає інших. Чи можна зразу поміняти всіх лікарів, всіх учителів? Трошки брехлива теза. Давайте не брехати. Є процес еволюції. І для того, щоби ми мали майбутнє, ми повинні користуватися добрим досвідом з сьогодення і з минулого. Щодо якості списку – повірте, наше завдання – виграти. А для того, щоб ми виграли, я хочу, щоби в списку, який буде нами спільно представлений, не було жодної фігури, яка буде викликати сумніви. І ми будемо над цим важко і впевнено працювати.

 

Куликов: Олена Бондаренко, народний депутат, фракція Партії регіонів.

 

Бондаренко: Арсений Петрович, я, как представитель провластной коалиции и представитель Партии регионов, приветствую ваш шаг по объединению с БЮТом. Мы рассчитываем, что все-таки он будет реальным, не просто декларативным, заявленным – потому что это не первая попытка политических сил объединиться на вашем фронте. И я не буду, наверное, как журналист, задавать вам вопрос, будете ли вы менять свою фамилию на Тимошенко… потому что, как бы, некоторым нашим задавали такие вопросы. И я понимаю, что это была ирония. Я хотела бы спросить у вас…

 

Куликов: Ну, там не про те прізвище йшлося.

 

Бондаренко: Я бы хотела спросить вас о ином. Я так поняла, что все обиды, которые были нанесены госпожой Тимошенко, когда она вас обзывала и проектом Банковой, когда вы говорили, что за газовый контракт она должна отвечать, потому что это преступление… То есть, в какой-то мере в вашей жизни всепрощение – по крайней мере, к близким, – произошло. Скажите, пожалуйста, почему бы вам сейчас уже в парламенте не объединить две фракции? Это будет действительно реальный шаг на объединение, демонстрация ваших искренних усилий в этом направлении.

 

Яценюк: Ну, в першу чергу, я вам, як владі, хочу подякувати за турботу про майбутнє опозиції. Але я дозволю собі звернутись до вас з проханням: турбуйтесь не про опозицію, а турбуйтесь про Україну і про свою відповідальність за країну…

 

Бондаренко: Арсений Петрович, не грубите, не грубите.

 

Яценюк: …за те, що ви взяли більшість в парламенті, що у вас є ваш Президент, що у вас є ваш уряд. І тому я вас прошу: турбуйтесь про українців. Ми самі про себе потурбуємося.

 

Бондаренко: Не завидуйте. Не завидуйте.

 

Яценюк: Щодо вашого запитання про прізвище – якщо мені не зраджує пам'ять. це запитання задавали Сергію Тігіпку тоді, коли ви, як Партія регіонів, абсорбували «Сильну Україну». Йому задали запитання про те, чи візьме він прізвище Януковича.

 

Бондаренко: Мы более толерантны. Мы таких глупых вопросов задавать не будем.

 

Яценюк: Тому коли ви мені задали це запитання, я вам даю дуже чітку відповідь: моє прізвище – Яценюк. Прізвище Юлії Володимирівни – Тимошенко. Ми залишаємося різними людьми. Але ми спільні в тому, щоб перемогти, і ми спільні в тому, щоб змінити якість життя.

 

Бондаренко: Объедините фракции. Объедините фракции, Арсений Петрович. Покажите реально.

 

Куликов: Про об'єднання фракцій зараз у парламенті.

 

Яценюк: Щодо об'єднання фракцій – хочу вам повідомити про те, що опозиція об'єднана вже давно підписала спільну угоду між «НУ-НСом» і БЮТом…

 

Бондаренко: Формального и фактического нет.

 

Яценюк: …і, фактично, об'єднані опозиційні фракції працюють разом вже більше, ніж рік.

 

Бондаренко: Почему вас тогда так пугает формализация этих отношений?

 

Куликов: Дмитро Джангіров.

 

Турчинов: З цього питання я, буквально, дам… Я думаю, що Партія регіонів дуже би хотіла, щоб ми об'єднали фракції. Чому?

 

Куликов: Це Олександр Турчинов, перший заступник голови партії «Батьківщина».

 

Турчинов: Тому що закон, який під тиском Партії регіонів був прийнятий, передбачає, що членами комісій можуть бути представники фракцій. І тим самим вони хочуть, щоб, об'єднавши фракції, ми втратили можливість мати не одного, а двох представників у виборчих комісіях. Безумовно, ми собі таку розкіш дозволити не можемо.

 

Куликов: Зрозуміло. Дякую, пане Турчинов. Дмитро Джангіров.

 

Бондаренко: Вы знаете, господин Турчинов, вы совершенно забыли: ваша фракция и фракция господина Яценюка проголосовали за этот законопроект. Что же вы теперь сокрушаетесь?

 

Куликов: Я перепрошую. І у пані Бондаренко, і у пана Турчинова буде час при центральному мікрофоні. Дмитро Джангіров.

 

Джангіров: По-перше, я хочу сказати, я думаю, що на скрижалі історії ця фраза пана Арсенія увійде: «Сиджу я, і накидую передвиборчий список». Це геніально після всіх його фраз про те, як вони там разом щось проговорюють на партії і… Тому… Ну, це таке. Я розумію, що там ваші знайомі. От, я хотів про одного конкретного вашого знайомого спитати. Тут всі так питають: такі люди-не такі? Я конкретно скажу: донецький, належить до єнакієвської групи, київський забудовник Леонід Юрушев, ваш спонсор – що ви скажете про цю людину?

 

Яценюк: Я повернусь до вашого запитання про те, хто сидить і накидує список…

 

Джангіров: Я не задавав то запитання. Це була репліка.

 

Яценюк: …і відкрию вам таємницю про те, що як лідер партії, я вношу кандидатів на номінування, відповідно, на членів парламенту. Щодо будь-яких інших ваших запитань про спонсорство, про членів команди – я готовий відповісти на будь-яке запитання. Тільки конкретно, про що зараз ідеться? Якщо ця людина буде в списку політичної партії «Фронт змін» – це перше.

 

Джангіров: Ця людина – ваш спонсор? Я спитав: ця людина – ваш спонсор?

 

Яценюк: Друге – якщо у вас є конкретні претензії, конкретні…

 

Джангіров: Немає. Ця людина – ваш спонсор?

 

Яценюк: О. Немає. Якщо у вас немає претензій, то, будь ласка…

 

Джангіров: Ця людина – ваш спонсор?

 

Яценюк: Більше того, я вам навіть може скажу, що президентська кампанія офіційно публічно частково фінансувалася цим прізвищем. Тільки все, що ви зараз казали, не відповідає дійсності.

 

Джангіров: Він не донецький, він не єнакієвський, він не київський забудовник, так?

 

Яценюк: Все, що ви зараз сказали, не відповідає дійсності.

 

Джангіров: Ну, це ви неправду кажете.

 

Яценюк: Якщо буде предмет розмови конкретний, то ми витягнемо документи… Тому що ви повинні відповідати за свої слова так, як і я відповідаю за свої слова.

 

Джангіров: Я відповім вам за свої слова, а ви не відповідаєте.

 

Яценюк: І я готовий відповісти за кожну людину, яка буде чи в списку, чи яка фінансує кампанію, тому що нам немає чого ховати. А на провокації ми будемо дуже жорстко відповідати.

 

Куликов: Володимир Фесенко.

 

Фесенко: Якщо можна… Перше запитання. Арсеній Петрович, от, мені здається, що ви – людина європейського типу, і хочете діяти як європейський політик. В Європі коли політики, політичні партії об'єднуються, вони не розчиняються одна в одній, одна партія в іншій, – вони створюють коаліції. Причому, можуть і до виборів створити. Німеччина – зелені там з соціал-демократами, вільні демократи з християнськими демократами. Навіщо об'єднуватися? Чому не пішли європейським шляхом: домовились, підписали угоду і разом діяти? От, аргумент. Це перше запитання. І друге питання… От, сьогодні відбулася така специфічна подія, – ну, після вашої події, подій в Партії регіонів, якось відійшла на другий план, але мені здається, вона знакова, – був судовий процес у славнозвісному Печерському суді, виправдали зятя Кожемякіна… Це що, нове вибіркове правосуддя? Чи просто вже починають домовлятися з окремими представниками вашою союзної партії? Вас це не насторожує? Тут нема якоїсь, скажімо так, хитрої підоснови, яка потім може спрацювати і проти вашого об'єднання?

 

Куликов: Відповідь на ці два запитання ми почуємо після нетривалої перерви.

(РЕКЛАМА)

 

Куликов: У прямому ефірі «Свобода слова». При центральному мікрофоні народний депутат з фракції блоку «НУ-НС», лідер «Фронту змін» Арсеній Яценюк. Ваше слово.

 

Яценюк: Я хотів би нагадати запитання. Запитання

стосувалось того, а чому ми, власне, прийняли рішення об'єднуватися, а не, як в окремих європейських країнах, формувати виборчу коаліцію. В першу чергу, ми прийняли рішення об'єднуватись тому, що цього вимагають люди. Це реальна вимога. Вимога не одного, не п'яти і не десяти років. Вимога того, щоб в Україні не було гетьманства. Вимога того, щоби опозиція нарешті показала свою силу. Вимога того, щоб опозиція переступила через особисте і стала виключно на державне. І ми це зробили. Чому не так, як в Європі? Шановний пане Фесенко, знаєте, чому не так, як в Європі? Скажу вам, чому. Тому що в Європі не ув'язнюють політичних в'язнів, тому що в Європі секретар Ради національної безпеки і оборони як державного органу не керує передвиборчим штабом Партії регіонів, тому що в Європі Партія регіонів – її взагалі там, Богу дякувати, немає, того вони і процвітають, – тому що в Європі Партія регіонів і партія влади не збільшує свої статки за останніх два роки на десятки мільярдів доларів. Погляньте журнал «Форбс». Хто в цьому журналі став найбагатшими за останніх два роки? – Члени Партії регіонів і безпосередньо ті, яка знаходяться при владі. Тому що в Європі міліція не використовується проти опозиції. Тому що в Європі не розкрадають державне майно. Тому що в Європі не знущаються над людьми. Тому ми повинні виходити з реалій. У нас дуже серйозний противник і ворог. І той, хто сьогодні думає, що, не дивлячись на низькі рейтинги Януковича, він слабий, – не так все просто. Вони слабі ідеологічно, у них немає бачення країни, вони не турбуються проти людей. Але у них є гроші, у них є ресурс, у них є правоохоронна система, у них є Рада національної безпеки і оборони, у них є неймовірна жадоба до влади – жадоба не просто до влади, а жадоба до того, щоб утриматись у цій владі. Адже вони чудово розуміють, що два роки правління і розкраденої країни – за це ж треба буде відповідати. А для того, щоб не відповісти, треба сидіти у владі і не дати можливості нікому притягнути їх до відповідальності. Тому це буде війна за країну, це буде війна за її майбутнє. Тому ми зобов'язані були об'єднатися. У нас не було іншого варіанту. Ми повинні боротися, ми повинні довести людям, що ми сильні, ми повинні показати, що на кожній виборчій дільниці ми відстоюємо голос кожного українця, ми повинні показати, що у нас є люди, які можуть перемагати. Щодо вашого другого запитання, – я розумію, що воно також мало підтекст: а от чи не сталося так, що влада намагається отримати певних людей у вашому таборі?..

 

Фесенко: Ні, просто впливають на окремих людей з опозиції через такі вироки.

 

Яценюк: Я вам дуже чітко дам відповідь на це питання, раз ви мені його задали. Я на сто відсотків особисто довіряю всім тим, хто сьогодні є в партії «Батьківщина», хто сьогодні підтримує об'єднану опозицію, і в тому числі – прізвище, яке ви назвали, – це Андрію Кожемякіну.

 

Куликов: Я дякую Арсенію Яценюку, народному депутату, лідеру «Фронту змін».

 

Яценюк: Дякую.

 

Куликов: І запрошую до центрального мікрофона Олену Бондаренко, народного депутата із фракції Партії регіонів. Пані Бондаренко, сьогодні на політраді Партії регіонів начальником центрального виборчого штабу вашої партії на парламентських виборах затверджено Андрія Клюєва – про це вже нам пан Яценюк нагадав, – керівником публічної кампанії виборчої затверджений Сергій Тігіпко, а заступником з ідеології – Борис Колесніков. У засобах масової інформації уже з'являються повідомлення, що розпочалась боротьба між різними угрупованнями в Партії регіонів за місця у списку кандидатів і за домінування в мажоритарних округах. За яким принципом формуватиметься список Партії регіонів: це праймеріз чи, як твердять деякі експерти, фінансовий вклад до справи партії?

 

Бондаренко: Спасибо большое. Хочу сказать, прежде всего, добрый вечер нашей аудитории. Я знаю, что именно в этой аудитории всегда выслушают, всегда будут внимательны к тому, что сказала одна сторона и другая сторона. Спасибо вам большое за такое внимание. Что касается выборной кампании, что касается избирательного штаба – я могу сказать, что бело-синие выигрывают, потому что они начинают первыми – наш штаб создан практически полностью, и все заместители, в том числе, на своих местах. Вы еще не назвали господина Лавриновича, который у нас будет отвечать за юридическую составляющую, вы не назвали господина Ефремова, который будет отвечать за публичную кампанию по регионам, и вы также еще не назвали господина Рыбака, который у нас будет отвечать за взаимодействие с регионами и взаимодействие с другими общественными и политическими организациями, которые на нынешний момент составляют около трехсот – те, которые наши партнеры и наши сторонники. Что касается списка, это еще долгая история. Сегодня было уже определено, что список и кандидатов по мажоритарке – одномандатников, и список партийный по многомандатному округу будет определен на съезде Партии регионов, который состоится 31-го июля – это первый день выборной кампании по закону о выборах. Поэтому в данном случае, сказать сейчас что-то более предметное по списку я… я, наверное, не буду, потому что, на самом деле…

 

Куликов: Но о принципе формирования… Не о людях, которые там будут, а о принципе формирования.

 

Бондаренко: Вы знаете, банально просто, как у всех. В данном случае, что касается мажоритарки, мы должны понимать, что, вы знаете, это не олимпиада, где есть первое, второе, третье место. И в любом случае, мы должны быть прагматиками – мы должны понимать, что будет достаточно серьезная борьба в каждом округе. Нам нельзя ошибаться. Нам не нужно пробовать. Нам нужен точный результат. Поэтому, конечно, ставка будет делаться на самого сильного, самого популярного, самого мощного по поддержке среди населения кандидата от Партии регионов. Я секрета никакого в этом не раскрою. Что касается списка партийного – то здесь также будет, прежде всего, учитываться поддержка населения, поддержка избирателей – те люди, которые могут принести нам максимальный результат. Это будет заслуга тех людей, которые нас поддержат. А уже доверие мы отработаем.

 

Куликов: Ігор Жданов.

 

Жданов: Шановна пані Олено, у мене до вас питання. От, якщо подивитися на керівництво штабу виборчого Партії регіонів, то ми побачимо там дуже багато урядовців. Ви самі їх назвали: два віце-прем'єри, секретар Ради національної безпеки і оборони, міністр юстиції… У зв'язку з цим – два запитання. Перше: чи потрібно вішати табличку на Кабмін, що всі пішли на вибори, і Кабмін закритий? Тобто, хто буде займатися в той час урядовими справами? Чи навпаки, вони, може, виборчими не будуть займатися? Я не знаю. А інше питання виникає як до партії влади: а як буде із застосуванням адміністративного ресурсу? Оскільки, практично, ви є і партія влади, і ваше керівництво виборчого штабу – це, практично, всі урядовці.

 

Бондаренко: Спасибо большое. Ну, я думаю, что вы не откажете мне в том, что… отмечу, – обычная европейская практика… Вот, мы сейчас наблюдаем, например, выборы во Франции. Что, у нас Николя Саркози куда-то в отпуск уходит или он не исполняет своих обязанностей?

 

Жданов: Ну, президент не може піти у відпустку.

 

Бондаренко: К сожалению, я вам могу сказать, что и практика у нас точно такая же. Что касается, как вы говорите, все ушли на фронт, нужно ли вешать табличку – ну, а для чего заместители у министров? Вы считаете, что это люди, которые не способны поддержать министерство или ведомство, когда глава министерства ушел в отпуск на предвыборную кампанию? И, кстати, я отмечу, что сегодня уже и господин Клюев, и господин Тигипко официально заявили о том, что с июня месяца они уходят в официальный отпуск за свой счет.

 

Жданов: Я просто хотів би нагадати досвід шостого року, коли Роман Безсмертний, будучи віце-прем'єром, просто полишив свою посаду віце-прем'єра, подав у відставку і очолив штаб «Нашої України». Так що, досвід буває різний.

 

Куликов: Ви вважаєте, що наслідки цього кроку були дуже позитивні?

 

Жданов: Я вважаю, що щоб унеможливити будь-які звинувачення на той час, Безсмертний вчинив так, як він вважав за потрібне.

 

Куликов: Ну, очевидно, ці панове вчиняють так, як вони вважають за потрібне.

 

Бондаренко: Вы знаете, если вспомнить опыт господина Бессмертного, он был крайне технологичен в совершенно ином, когда использовал свой административный ресурс. Вы помните ту известную нарезку округов, когда на востоке, где живет более всего населения, было нещадно искромсано все избирательное поле, и были значительно сокращены количество округов по восточным регионам? К чему это привело? Вот вам и использование административного ресурса господином Бессмертным, который тогда создал всего лишь одним решением, проведенным им и Юлией Тимошенко, огромные очереди на участках, потому что нагрузка по обработке бюллетеней на востоке и на западе была в большой разнице, и не в пользу восточных областей.

 

Куликов: Вадим Денисенко.

 

Денисенко: Пані Олено, у мене два питання, якщо дозволите. Перше – розкрийте, будь ласка, ваші плани, скільки ж депутатів, в результаті, Партія регіонів зараз планує, що вона отримає в майбутньому парламенті? І це одне питання. А друге питання – по формуванню все ж таки списку і по формуванню тих, хто піде по мажоритарних округах. Ну, загальновідомо, що в нинішньому парламенті близько третини фракції Партії регіонів – це людини, яких так чи інакше пов'язують із Рінатом Ахметовим. І ще там певна частина – це люди, пов'язані із Клюєвим. І так далі, і так далі. Тобто, в майбутньому парламенті ми побачимо такі величезні квоти найбільших спонсорів Партії регіонів? Чи все ж таки ці квоти будуть розмиті, чи вони перейдуть до людей, які стали новою генерацією Партії регіонів?

 

Бондаренко: Что касается Рината Ахметов – я вас, наверное, разочарую. Более двух месяцев назад он заявил о том…

 

Денисенко: Я про нього персонально не питаю. Я питаю про квоту його людей.

 

Бондаренко: Он заявил о том, что он в выборной кампании принимать участия не будет. По всей видимости, такое решение будет и по членам его команды. Но это лучше спросить у него. Что касается того, сколько мест мы рассчитываем взять в этом парламенте, – это будет зависеть от поддержки людей – насколько эффективно мы проведем свою выборную кампанию, насколько мы сможем убедить людей в том, что наш курс верен. И, знаете, как в пословице, мы то предполагаем, но Бог располагает. В данном случае, Бог – это наши люди. Это наши избиратели. Вот, сколько голосов они нам отдадут – все наши. Но что я обещаю вам точно – за свой результат мы будем драться до последнего. И мы не позволим украсть ни одного голоса.

 

Куликов: Діана Дуцик.

 

Дуцик: Все-таки, я б хотіла, – колеги вже трішечки це зачепили, – але я б хотіла повернутися до внутрішньої конкуренції в Партії регіонів. Адже рішення, яке було прийнятно Конституційним Судом, воно так само актуальним є і для Партії регіонів, а не лише для опозиції. І, власне, воно унеможливлює для деяких ваших депутатів використовувати можливості і списку, і балотування по мажоритарці. І, власне, зараз говорять уже і пишуть про те, що по багатьох мажоритарних округах ваші представники будуть конкурувати між собою. Як ви збираєтесь уникнути цієї конкуренції?

 

Бондаренко: Послушайте, да у нас прекрасные перспективы, если у нас есть несколько, скажем так, сильных конкурентов, сильных кандидатов на один округ. Это же замечательно. То есть, в кадровом потенциале Партии регионов вы точно не сомневаетесь. Но, если можно, все-таки переиначить ваш вопрос, потому что я никак не могу понять сути, что вы хотите от меня услышать.

 

Дуцик: Ну, я наприклад, хочу почути… От, наприклад, в Києві, Солом'янка – Партія регіонів на кого поставить: на Горбаля чи на Луцького?

 

Бондаренко: Послушайте, у Луцкого самый высокий рейтинг. Это было бы глупо сейчас, допустим, у Луцкого забирать право идти по этому округу.

 

Дуцик: Ну, але ви ж розумієте, що Горбаль не відмовиться…

 

Куликов:Діано, а ви мешкаєте в Солом'янському районі?

 

Дуцик: Ні. Але просто про це говорять.

 

Бондаренко: Но знает.

 

Куликов: Так. Чому саме такий інтерес до Солом'янки?

 

Джангіров: Пів-Києва знає.

 

Куликов: Тарас Березовець.

 

Березовець: От я живу на Солом'янці, пані Олено. Насправді, найвищий рейтинг у Василя Горбаля, я вам можу сказати. Я не знаю, якою ви соціологією оперуєте. Я бачу трохи іншу. Питання полягає в наступному… Є великий запит серед опозиційних виборців – так само, виборців, які підтримують Партію регіонів, – на об'єднання з ідеологічними подібними партіями. Партія регіонів дещо випередила тут «Батьківщину» і «Фронт змін», абсорбувавши «Сильну Україну» Сергія Тігіпка – що, в принципі, певною мірою позначилося на зростанні рейтингу Партії регіонів до, здається, близько 25% у вас, за останнім опитуванням. Кого з подібних ідеологічних партій Партія регіонів намагатиметься абсорбувати? І друге, дуже…

 

Куликов: А ця абсорбація, вона відбувалася через фільтри якісь, чи?.. Очищення відбулося?

 

Березовець: Ну, я думаю. це відповість пані Олена коректно. І друге питання. Оскільки опозиція заявляє про залучення нових облич в списку старих політичних сил, що Партія регіонів готова протиставити? Чи будуть нові обличчя – в тому числі, і за партійними списком? По мажоритарці я таку вже бачу картину, що вони вже будуть.

 

Фесенко: А можна, я просто додам? Ні, ні, просто по списку, але дуже принципове. Багато прогульщиків серед депутатів фракції Партії регіонів. Чи будете ви брати їх в список?

 

Куликов: Ні. Їх залишать на другий рік.

 

Фесенко: Ні, це правда… На другий термін, так?

 

Бондаренко: Вы знаете, сложно говорить на такие высокие материи, как химия – абсорбирование, и так далее… Я точно знаю, что химики над этим у нас не работали. Что касается объединения и что касается других политических партий – вы знаете, всех сходных по идеологии мы милости просим в гости к нам. И у вас был второй вопрос?..

 

Березовець: Друге питання стосувалося нових облич у списку.

 

Бондаренко: Вы знаете, для меня лично – да, я сейчас, конечно, не выражаю мнение большинства в партии, потому что не спрашивала, как они к этому относятся, или руководства, – но лично для меня нет критерия старый-молодой, новый-не новый. Есть умный и не умный. Вот, по этому критерию я считаю, что необходимо набирать в список…

 

Фесенко: Работающий-не работающий, Лена.

Работающий-не работающий. Вы будете брать прогульщиков – тех, кто просто не ходил в Верховную Раду?

 

Бондаренко: Владимир, безусловно, это стыдно. Если человек получил мандат, ему доверили люди работать в парламенте – это его непосредственные обязанности, – конечно, человек должен работать в парламенте. Это стыдно.

 

Куликов: Так. Ми вже дізналися, що декому стало соромно, і вже не йдуть в депутати, так?

 

Бондаренко: Ну, я надеюсь, что все-таки совесть еще не умерла.

 

Куликов: Олександр Турчинов.

 

Турчинов: Ви сказали, що будете жорстко битися за результат, хоча, безумовно, бажано тим, хто при владі, битися за Україну, за людей. Але ж це вам не притаманно, і це випливає саме з вашої позиції, з вашої відповіді. Ви почали свою політичну роботу як партія з політичних репресій, кинувши за ґрати Юлію Тимошенко, Юрія Луценка, інших політв’язнів. Зараз, коли розпочинається друга хвиля репресій, пов’язана з таким трагіфарсом, другою частиною цього трагіфарсу у вигляді суду над Юлією Тимошенко, почались репресії по регіонам проти кандидатів від опозиції – потенційних, скажемо так, кандидатів від опозиції, які мають високий авторитет в регіонах – як в Західній Україні, так в Центральній, так і на Східній, так і в Одесі, зокрема. І скажіть, будь ласка, крім репресій, у вас будуть ще якісь технології – крім знищення опонентів, крім спроби їх вбивати, арештовувати, у вас інші технології передбачаються на цій виборчій кампанії, чи у вас дуже такий вузький спектр, вузька спеціалізація? Будь ласка.

 

Бондаренко: Скажіть, а у вас, крім казочки про репресії, щось є?

 

Турчинов: Ну, ви знаєте, це ви можете сказати сама собі – про казочку, але ж люди, які дивляться зараз вас, які чують мене, вони вже склали свою позицію щодо ваших технологій, причому це не тільки позиція української громади – це позиція європейської спільноти, інших цивілізованих країн.

 

Куликов: Зрозуміло. Пані Бондаренко, ви будете давати розгорнуту відповідь?

 

Бондаренко: Вы знаете, тут отвечать, на самом деле, не на что. Я вообще удивляюсь, что тема Тимошенко сейчас возникла так поздно – я думала, с этого и начнут. Отвечать здесь не на что, все ответы даст суд – апелляционный, кассация, Европейский. Я даже не хочу это обсуждать. Вы знаете, человек сейчас говорит о вещах, которые никакого отношения вот лично ко мне не имеют. Мы почему-то не обсуждаем социальные инициативы, которые чуть не провалили наши оппоненты, – вы просто не хотите за это голосовать. Вы об этом не говорите, потому что это невыгодно вам. И вы прекрасно знаете, что, кроме одной заяложенной пластинки по поводу «спасите Юлю», у вас для избирателя ничего нет. Вы были при власти, вы могли принять новый КПК, вы могли принять закон о доступе к публичной информации, вы могли облегчить процедуру выдачи техталонов, вы могли принять новый жилищный кодекс, вы могли принять все те документы, которые в итоге приняли мы. Вот что вы демонстрируете, за что вы боретесь – я вот, честно, не понимаю. Я просто не вижу логики в ваших действиях. У вас вся логика построена на ненависти к нам и на зависти к нам. Вы поймите, вы баптист, вы проповедник, и вы выступаете – практически в каждой вашей речи я слышу только слова ненависти. На ненависти вы не построите гражданское общество, на ненависти вы не сможете работать эффективно в парламенте, на ненависти вы не сможете убедить людей пойти за вами и поддержать то, что вы, может быть, когда-нибудь им предложите.

 

Куликов: Арсеній Яценюк.

 

Яценюк: Пані Олено, ви знаєте, продовжуючи тему про політичні переслідування і ув’язнення Тимошенко й Луценка, я її спробую перевести також і в цифри конкретні по відношенню до тисяч українців. Я сьогодні прочитав звіт громадських організацій про те, що відбувається в органах внутрішніх справ і в закладах пенітенціарної системи за останніх два роки. Так от, я доводжу до вашого відома, що за останніх два роки вашого правління смертність в органах внутрішніх справ простих українських громадян збільшилась у два рази, на 25% збільшилась смертність у закладах пенітенціарної системи, – тому, коли ми кажемо про вибіркове правосуддя – це вибіркове правосуддя стосується кожного. Тимошенко – вершина айсберга, ви знущаєтесь з усієї країни. А тепер я вам дозволю задати собі запитання про соціальні ініціативи, про які ви підняли. Хочу вам нагадати про те, що опозиція внесла альтернативний законопроект по соціальним ініціативам, і знаєте чому? Тому що ви, начебто, 33 мільярди відправили на соціалку; тільки ми ж, як опозиція, витянули, що тільки половина з цих цифр іде на соціальні витрати, а інші цифри – я вам скажу чітко, що в законі про держбюджет було передбачено і чому ми не проголосували. 10 мільйонів гривень – на чартерні перельоти літаком для Януковича, спікера і Кабінету Міністрів; 40 мільйонів гривень – на фінансування санаторно-курортного обслуговування чиновників Кабінету Міністрів України; 60 мільйонів гривень – на фінансування Міністерства внутрішніх справ; 130 мільйонів гривень – на фінансування Державної судової адміністрації, де 3 мільйони передбачили на спеціальний зв’язок для суддів, – це ви про це правосуддя кажете? Навіщо суддям закритий зв’язок, який не можна прослуховувати?

 

Куликов: Це і є ваше запитання?

 

Яценюк: Дозвольте!.. А не для того, щоб давати вказівки з Адміністрації Президента про те, яке судове рішення виносити? Тому наша вимога була дуже чітка: поверніть людям те, що ви повинні виконати. Тому в мене до вас запитання: на скільки ви збираєтесь збільшити соціальні витрати? Тому що опозиція вимагала збільшити пенсії на 334 гривні для 10-ти мільйонів пенсіонерів, і це було правкою закону, яку ви виключили. На скільки ви будете збільшувати соціальні витрати, і чому ви половину грошей відправили на утримання влади?

 

Куликов: І ми дізнаємось відповідь на це запитання після нетривалої перерви.

(РЕКЛАМА)

 

Куликов: У прямому ефірі «Свобода слова». При центральному мікрофоні Олена Бондаренко, народний депутат із фракції Партії регіонів. Ваше слово: соціальні ініціативи і інше.

 

Бондаренко: Я напомню последний вопрос, который мне задавали. Мне задали по поводу объёма повышения пенсий, которые планируют уже с 1-го мая начислять правительство нашим пенсионерам. У нас есть четыре категории: 1 тысяча... 1 миллион 945 тысяч пенсионеров в среднем получат пенсию, которая будет выше на 394 гривны. 6 миллионов 900 тысяч пенсионеров, которым пенсии назначались до 2008-го года, – они получат по 100 гривен прибавки. 3 миллиона 720 тысяч пенсионеров, которым пенсии назначались уже после 2008-го, – будет выплачено также по 100 гривен. И всего лишь 300 тысяч пенсионеров, которые не имеют даже минимального стажа, – они, к сожалению, получат всего в среднем по 13 гривен надбавки. То есть как мы видим, не менее 100-та гривен и даже более получат почти 12.5 миллионов наших граждан.

 

Куликов: Усе?

 

Бондаренко: Да. Спасибо.

 

Куликов: Дякую Олені Бондаренко, народному депутату із фракції Партії регіонів. І запрошую до центрального мікрофона Олександра Турчинова, першого заступника голови партії «Батьківщина». А відсьогодні – ще й керівника виборчого штабу об’єднаної опозиції. Пане Турчинов, ви заявили, що приєднання інших політичних сил зменшує для ваших партійців можливість потрапляти саме в перші номери списків. Але ви пішли на цей невигідний крок. Чи не тому, що розраховуєте на фінансові вливання від інших партій?

 

Турчинов: Ви знаєте, при цій владі про фінансові вливання від партій можна не говорити, тому що іде фактично тотальний терор проти всіх, хто хоч якось допомагає політичним силам. І в першу чергу малий і середній бізнес, який знаходиться в дуже важких умовах. Тому ми розраховуємо не на якісь міфічні фінансові вливання – ми розраховуємо на те, що саме спільно, саме об’єднавшись, ми зможемо відсторонити від влади Януковича і його команду. І повернути Україну на демократичний, європейський шлях розвитку. Ми хочемо, щоб наші діти пишалися нашою країною, щоб вони жили в цивілізованій Європі. І це завдання, яке ми зобов’язані виконати, подобається це комусь чи не подобається.

 

Куликов: За словами Юлії Тимошенко, після парламентських виборів усі партії, що входять до складу єдиної опозиції, у парламенті створять окремі групи і фракції, які увійдуть в єдину демократичну коаліцію. Ви вже плануєте розкол опозиції за сценарієм 2005-го і 2007-го років?

 

Турчинов: Ні. Ви знаєте, Юлія Володимирівна сказала, що можливий і такий варіант. Але ж коли ви читали її інтерв’ю, яке вона передала із-за ґрат, вона говорила про те, що найбільш перспективне і важливе – це питання побудови єдиної потужної демократичної партії. Саме партії, яка працює не на вождів, а яка працює на власну країну і на людей, які її підтримують.

 

Куликов: Соня Кошкіна.

 

Кошкіна: Вы знаете, я сегодня немножко удивилась: неприятно удивилась, к сожалению, – когда в списке партий, которые подписались под необходимостью объединения оппозиции, не обнаружила «Удар» Виталия Кличко. Это означает, что вы не договорились с Виталием. Потому что вот месяц назад Арсений Петрович говорил, что вам, собственно, месяц на окончательное завершение переговоров необходим для того, чтобы доубедить Кличко. И в развитие этого вопроса... Юлия Владимировна настаивает на том, что объединённая оппозиция должна поддержать кандидатуру Кличко на выборах мэра Киева. Но сам он пока не сделал однозначного выбора: он мэр Киева или он хочет стать народным депутатом, что он вообще хочет и как он собирается двигаться в политике... Понимаете, немножко какая-то странная ситуация. Товарищ ещё не определился, он дома или он замужем, а вы его уже поддерживаете, а завтра, ну, не приведи Господь, он может выйти и сказать: «Ребята, мне, конечно, очень приятно, что вы меня поддерживаете, но мне, в общем-то, это не надо». Вот проясните, пожалуйста, ситуацию с Кличко. И...

 

Турчинов: Ну, ви знаєте, я думаю, що і мої колеги, і я в тому числі також розстроїлися, що серед тих, хто зробив свій вибір, хто сьогодні став і об’єднався в межах опозиції, дійсно, немає поки що партії «Удар» і Віталія Кличка. Мені здається, що, дійсно, час прийшов усім визначитися. Я не вірю... Чесно вам кажу: я не вірю в якісь ефемерні треті сили. Ви знаєте, які і не влада, і не опозиція. Сьогодні відбувається водорозділ: або ти працюєш на «Регіони», як би ти не називався, і фактично ведеш країну до самоізоляції, ведеш країну до постійної перманентної кризи, ведеш країну до тоталітаризму, або ти об’єднуєшся в демократичній опозиції... І на першому етапі наша головна мета: я знову кажу – повернути демократичний фундамент для нашої країни.

 

Кошкіна: Объясните...

 

Турчинов: Ми вважали... Я поясню. Я почув питання. Пам’ятаєте 2004-й рік: та перемога?.. Ми вважали, все, Україна зробила свій вибір. Повернення до форми авторитаризму, тоталітаризму вже не буде. На жаль, ні. Вважали, що Янукович змінився, що його команда вже якось зробила висновки. А вони просто чекали реваншу. І сьогодні відбувається реванш. Тому наше завдання – об’єднати всі реальні сили. Немає сьогодні третьої сили. Або ти за європейський і демократичний шлях, або за будь-яку форму авторитаризму, тоталітаризму, криміналу, який при владі... Іншого немає. І сьогодні і Віталію треба буде зробити цей вибір. І безумовно, ми також хотіли, щоб це було зроблено як можна швидше. У той же час... сьогодні він себе презентував як одного з кандидатів на мери Києва. Це дуже відповідальна посада. Дуже важлива посада. І ми вважаємо, що Віталій гідно може її займати. І безумовно, ми готові його підтримати. Але ж і затягувати зі своїм визначенням тут не можна.

 

Кошкіна: Сколько ещё времени?.. Потому что вы его упрашиваете уже несколько месяцев.

 

Турчинов: Ви знаєте, ми нікого не упрошуємо. От я єдине би хотів...

 

Кошкіна: Вы упрашиваете.

 

Турчинов: Соня... Не говорити, ну, те, чого фактично немає. Ми не упрошуємо. Але ж ми звертаємося. І вважаємо, що особисті амбіції повинні сьогодні відійти у відповідальних політиків на другий план. І безумовно, є час, скажемо так, що стосується мажоритарних кандидатів... Ми запросили всі пропозиції... Не отримали поки що... Я вважаю, що десь травень-місяць... місяць є, коли можна це обговорити. І безумовно, десь до червня-місяця можна поставити крапку вже і в питаннях підготовки до списку. Ви ж самі говорите, що список треба оприлюднити до того, як він буде проголосований...

 

Кошкіна: Это Юлия Владимировна, а не я.

 

Турчинов: ...на з’їзді. І Юлія Володимирівна про це говорить. Тому ми хочемо це робити. І чим швидше це буде зроблено, це буде краще. І в першу чергу краще і для наших виборців, які зможуть визначитися.

 

Кошкіна: То есть к вам...

 

Куликов: Олена Дяченко. Олена Дяченко.

 

Дяченко: Олександре Валентиновичу, і ви, і інший лідер опозиції неодноразово раніше заявляли про те, що поки Юлія Володимирівна не з вами, ви не братимете участі у виборчій кампанії, без Тимошенко ви на вибори не підете. Потім риторика змінилася. І метою опозиції визначена перемога на парламентських виборах. У зв’язку із цим запитання: чи Юлія Володимирівна не відчуває себе трошки полишеною, залишеною своїми соратниками? І якщо ви вже йдете на вибори без Тимошенко, то чи це означає, що вже опозиційні сили не будуть прагнути визнати ці вибори недійсними?

 

Турчинов: Ви знаєте, у всіх своїх зверненнях Юлія Володимирівна, знаходячись за ґратами, саме прагнула і закликала всі опозиційні сили об’єднатися. Всі демократичні сили об’єднатися. Це її позиція. Що стосується виборів... Да, вони не будуть чесними. І це вже сьогодні зрозуміло. І не тільки по тому, який вони формують штаб або які технології використовують. Жорсткі технології. Антиконституційні технології. Але ж уже сьогодні вибори не можуть бути чесними, тому що лідери опозиції, провідні політики від опозиції: Юлія Тимошенко і Юрій Луценко – вони знаходяться за ґратами. Їх не допускають до виборів. І саме тому їх кинули за ґрати. У той же час даже в таких важких умовах ми не можемо ховатися від відповідальності. Ми не можемо перестати боротися і сказати: «Ну, бачите, наші друзі, наші побратими знаходяться за ґратами, це вибори нечесні, ми не будемо в них приймати участі». Ми повинні перемогти, незважаючи на складну ситуацію в Україні. Тому що звільнити політв’язнів без перемоги на виборах, без того, щоби відсторонити правлячу коаліцію чи правлячу партію: їх важко якось чітко визначити, як вони себе даже не визначають, – не можна. Тобто тільки відсторонивши їх від влади, можна припинити політичні репресії...

 

Куликов: Є революційний шлях...

 

Турчинов: Я вибачаюся: завершую. Повернути Україну до демократичного і європейського шляху. Тому перемога – це якраз шлях до звільнення...

 

Дяченко: Якщо ваш список на чолі з Юлією Тимошенко не буде зареєстрований, які ваші дії?

 

Турчинов: ...і Юлії Тимошенко в першу чергу.

 

Куликов: Олена Бондаренко.

 

Бондаренко: Господин Турчинов, в принципе, я спокойна. Если господин Турчинов – глава штаба – значит, выборы вы точно проиграете. Как вы и когда-то проиграли выборы в Киеве. Но я бы хотела спросить у вас следующее... Вот скажите: кто будет отвечать за чистоту списка? Вы или всё-таки Тимошенко? Потому что у вас из... от выборов к выборам одна и та же проблема: ваши сторонники, как всегда, совершают великий исход или великий побег в стан вашего политического оппонента. В частности в нашу политическую силу. У нас таких частых переходов – извините – ну, при всём неуважении к вам, ну не бывает. Скажите, пожалуйста: кто на этот раз будет отвечать за ваших, скажем так, попутчиков по списку, когда после выборов они вдруг очутятся в провластной коалиции: то бишь с нами?

 

Турчинов: Я дякую вам за високу оцінку моєї роботи керівником штабу. І ви знаєте, якраз от на київських виборах я не очолював штаб. Може, тому і тоді політична сила наша і програла. У той же час... Що стосується чистоти виборів... І даже я зроблю таку ремарочку відносно «тушок»... Ви знаєте, чому не було «тушок», коли, наприклад, у значний проміжок часу наш уряд, маючи меншість у парламенті... але ж маючи дуже велику потребу підтримки законодавчих ініціатив, змін реформаторських, захисту країни законодавчої від кризи, в якій тоді був увесь світ... Чому не було «тушок»? Тому що для нас це було неприємлємо. Ми ніколи перед собою не ставили завдання людей, які знаходилися в опозиції до нас, переманювати за гроші або силовим шляхом, підтримуючи таким чином більшість у парламенті. Не було б попиту на зраду. У вас є попит на зраду. Це ваша стратегія, це ваше життя. І саме тому, коли є попит, коли є т

Опубликовано: ICTV

аналитика

 • 19 декабря 2012Перспективы европейской интеграции Украины

  В студии программы "О главном" эксперты говорили о евроинтеграционных перспективах Украины и причины отмены визита Виктора Януковича в Москву. О чем это говорит? Какие перспективы европейской интеграции Украины, учитывая последний разговор между украин

 • 26 ноября 2012ВІД НЕДІЄЗДАТНОГО ПАРЛАМЕНТУ ДО НЕДІЄЗДАТНОЇ КРАЇНИ?

  Лідери опозиції заявляють, що новий парламент не почне роботу, доки не буде прийняте їх положення п

 • 13 ноября 2012КЛОУНОВ В РАДЕ БУДЕТ МНОГО

  ЦВК подсчитала, власть призвала, оппозиция не признала, и снова чешем правое ухо левой ногой. Так пахнет политическим кризисом или не пахнет?..

 • 11 ноября 2012КОМУ ВИГІДНА ПОЛІТИЧНА КРИЗА У ЧАСИ ГЛОБАЛЬНОЇ?

  оли і як запрацює нова Верховна Рада? Чи витримає країна ще одну затяжну політичну кризу

смотреть больше